Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

MTC Vyšná Šebastová

Informácie o behu

Prvý ročník sa konal dňa 11.6.1989 na počesť 700.výročia obce Vyšná Šebastová. Iniciátormi boli bežci z Klubu rekreačných bežcov /KRB/ pri HŠM Prešov na čele s Petrom Fedorčákom, MUDr.
Františkom Krištofom a v spolupráci s futbalovým oddielom HŠM Vyšná Šebastová.

Trasa behu viedla z futbalového ihriska Vyšná Šebastová cez Teriakovce, Šalgovík, Prešov-Sídlisko Sekčov, Ľubotice, Nižnú Šebastovú a späť na futbalové ihrisko Vyšná Šebastová. Povrch: asfaltová cesta so stúpaním a klesaním cca 100m, bol náročný k tomu júnové horúčavy niektorý bežci nezvládali. Víťazom prvých dvoch ročníkov v hlavnej kategórii bol Ladislav Maras z ŠKP Prešov.

Traťový rekord medzi mužmi na starej trati drží Viktor Kornenko z Ukrajiny s časom 00:53:42. Medzi ženami rekord drží Lenka Stancelová z Inter Bratislava časom 1:12:02. Zmena trasy nastala v roku 2006 z dôvodu zvýšenia bezpečnosti na ceste hlavne v uliciach Prešova.

Nová trasa bola vybraná z Vyšnej Šebastovej do Podhradíka a asi polovica trasy vedie lesom s prevýšením cca 200m a jej dĺžka je 15,5km. Traťový rekord na tejto trati drží Ján Križák, AŠK Grafobal Skalica časom : 00:50:54,6. Čím zdolal iba rok starý rekord bežca Anatoly Malij z Ukrajiny (00:53:41).

Dĺžka trate: 15,5 km
Povrch: lesná cesta, asfalt