Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Šebešská pätnástka

Informácie o behu

Prvý ročník sa konal dňa 11.6.1989 na počesť 700.výročia obce Vyšná Šebastová. Iniciátormi boli bežci z Klubu rekreačných bežcov /KRB/ pri HŠM Prešov na čele s Petrom Fedorčákom, MUDr.
Františkom Krištofom a v spolupráci s futbalovým oddielom HŠM Vyšná Šebastová.

Trasa behu viedla z futbalového ihriska Vyšná Šebastová cez Teriakovce, Šalgovík, Prešov-Sídlisko Sekčov, Ľubotice, Nižnú Šebastovú a späť na futbalové ihrisko Vyšná Šebastová. Povrch: asfaltová cesta so stúpaním a klesaním cca 100m, bol náročný k tomu júnové horúčavy niektorý bežci nezvládali. Víťazom prvých dvoch ročníkov v hlavnej kategórii bol Ladislav Maras z ŠKP Prešov.

Traťový rekord medzi mužmi na starej trati drží Viktor Kornenko z Ukrajiny s časom 00:53:42. Medzi ženami rekord drží Lenka Stancelová z Inter Bratislava časom 1:12:02. Zmena trasy nastala v roku 2006 z dôvodu zvýšenia bezpečnosti na ceste hlavne v uliciach Prešova.

Nová trasa bola vybraná z Vyšnej Šebastovej do Podhradíka a asi polovica trasy vedie lesom s prevýšením cca 200m a jej dĺžka je 15,5km. Traťový rekord na tejto trati drží Ján Križák, AŠK Grafobal Skalica časom : 00:50:54,6. Čím zdolal iba rok starý rekord bežca Anatoly Malij z Ukrajiny (00:53:41).

Dĺžka trate: 15,5 km
Povrch: lesná cesta, asfalt

Kategórie:

  • žiaci
  • dorast
  • A Muži do 39
  • B Muži do 49
  • C Muži do 59
  • D Muži do 69
  • E Muži 70 a viac rokov
  • F Ženy do 39
  • G Ženy 40 - 49
  • H Ženy 50 a viac rokov

 

XXIV. ročník Šebešskej pätnástky

V dňoch 9. a 10. 6. 2012 boli vo  Vyšnej Šebastovej sviatočné.

Dňa 9.6.2012 sme si pripomenuli 740. výročie prvej písomnej zmienky o obci. V rámci osláv sa konal Deň obce. V sviatočnom duchu dňa 10.6.2012  Združenie športov a Obecný úrad zorganizoval 24. ročník bežeckého podujatia Šebešská pätnástka. V už tradične príjemnnej atmosfére pretekly otvoril a bežcom zaželal veľa úspechov starosta obce Bc. Stanislav Šváby. Súťažiacich s traťou oboznámil "krsný otec" pretekov Ján Tomčo.

Peter Buc z občianskeho združenia beh.sk odovzdal po druhý krát bežeckým nadšencom z Vyšnej Šebastovej cenu Bežecký damiant za opätovné víťazstvo v ankete o najlepšie bežecké podujatie v roku 2011. 

V závere sa starosta obce poďakoval bežcom za aktívnu účasť, organizátorom za pomoc a prácu pri zorganizovaní tohoročného behu a prítomných ubezpečil, že jubilejný 25. ročník sa určite uskutoční.

V samotnom závere prítomným zaspievala svoje najznámejšie hyty skupina Komajota.


 

Výsledky XXIV. ročníka 10.6.2012.

Bežecký diamant zaslúžene organizátorom Šebešskej pätnástky

Dňa 12.06 bol vo Vyšnej Šebastovej bežecký sviatok - Združenie športov a Obecný úrad vo Vyšnej Šebastovej pripravili 23. ročník obľúbenej Šebešskej pätnástky. V príjemnej atmosfére sme sledovali vydarené podujatie zo športovej, organizačnej i spoločenskej stránky. Preteky otvoril a bežcom zaželal úspešné zdolanie kilometrov starosta obce Stanislav Šváby. V hlavných kategóriách zvíťazili Eduard Hapak (Poľsko, na snímke s č. 15) a Natalia Malaja (Ukrajina). Včerajšiu bežeckú fiestu umocnili aj dva pekné momenty. Peter Buc z občianskeho združenia beh.sk odovzdal bežeckým nadšencom z Vyšnej Šebastovej cenu Bežecký damiant za víťazstvo v ankete o najlepšie bežecké podujatie v roku 2010. Organizátori Šebešskej pätnástky si ju nesporne zaslúžili. Ján Tomčo, ktorý patrí medzi jej hlavných organizátorov, cenu venoval manželke a synovi Jozefa Hudáka, ktorému sa Šebešská pätnástka stala srdcovou záležitosťou a žiaľ vlani náhle opustil tento svet.
Zdroj: Prešovský večerník zo dňa 13.06.2011


 

dnes je: 22.1.2019

meniny má: Zora

Naša obec sa stále viac rozrastá. Ste za to, aby OcZ začalo pripravovať zavedenie názvov ulíc?
 
 
360

 
 
 
125

 
 
 
25

 

Elektronické služby

webygroup
ÚvodÚvodná stránka