Vyšná Šebastová
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doručenie kuriérom za 2,99 € do 10 dní.
Výprázdniť košík

Začiatok sčítavania obyvateľstva 2021

Začiatok sčítavania obyvateľstva 2021
V pondelok 15. februára sa začalo sčítanie obyvateľov, údaje za Vašu domácnosť vyplníte online.

Od pondelka 15. februára 2021 máme šesť týždňov na to, aby sme vykonali tzv. samosčítanie. Znamená to vyplnenie elektronického formulára na webstránke scitanie.sk, ktorý pripravil Štatistický úrad SR v rámci pravidelného sčítania obyvateľov. Sčítanie sa realizuje každých 10 rokov. Získané dáta sú dôležitým zdrojom informácií pre všetky sféry života, verejný a súkromný sektor, odbornú aj laickú verejnosť. Zároveň slúžia ako základ na analýzy vývojových trendov, na prognózy a projekcie jednotlivých oblastí spoločného života.

Sčítanie domov a bytov sa začalo už v júni a trvalo do piatku 12. februára 2021. Obyvatelia sa na nich podieľali len minimálne, vykonávali ho totiž obce v spolupráci so Štatistickým úradom SR. Každý, kto má v Slovenskej republike trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt, má však zo zákona povinnosť zapojiť sa do sčítania obyvateľov, teda sčítať seba, príp. maloletú osobu, ktorej je zákonným zástupcom.

Všetky údaje, ktoré obyvateľ uvedie v sčítacom formulári sa musia vzťahovať k rozhodujúcemu okamihu sčítania, ktorým je polnoc zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021 (tzn. ak sa občan ožení/vydá 5.1.2021, berie sa stav k 31.12.2020, čiže slobodný/á).

 

Ako sa sčítať? 

Je to jednoduché, stačí pár klikov z pohodlia domova. Vyplnenie elektronického formulára, ktorý bude od pondelka zverejnený na scitanie.sk aj v mobilnej aplikácii, zaberie zhruba desať minút. Ak sa nemôžete sčítať sami, poproste blízku osobu alebo rodinného príslušníka, aby Vám pomohli. V prípade otázok môžu obyvatelia kontaktovať call centrum Štatistického úradu SR na čísle 02/20 92 49 19, prípadne OcÚ Vyšná Šebastová na čísle 051/77 65 907 v čase úradných hodín.

Pandémia koronavírusu zasiahla aj do pripravovaného sčítania. Pre obyvateľov malo byť v tomto období otvorené kontaktné miesto, na ktorom by stacionárni asistenti pomáhali s vyplnením dotazníka, zároveň mali mobilní asistenti navštevovať tých, ktorí sa nevedia sčítať sami, priamo v domácnostiach. Ako informoval štatistický úrad, asistované sčítanie bude nasledovať medzi 1. aprílom a 31. októbrom 2021, obce majú byť s ďalšími podrobnosťami oboznámené včas.

Pri organizácii sčítania sa myslí aj na cudzojazyčných či nepočujúcich obyvateľov Slovenska. Vizuály a samotný formulár sú okrem slovenčiny pripravené i v rôznych jazykových mutáciách. „V období začiatku sčítania bude zverejnené aj inštruktážne video, ako postupovať pri samosčítaní. Toto video bude okrem slovenského jazyka aj v anglickom jazyku a bude obsahovať titulky pre nepočujúcich,“ uvádza Štatistický úrad SR.

 

Vzor elektronického formulára v rôznych jazykoch:

https://www.scitanie.sk/scitanie-obyvatelov/vzor-scitacieho-formulara

Najčastejšie otázky k SODB 2021:

https://www.scitanie.sk/mohlo-by-vas-zaujimat/spytali-ste-sa-nas-faq

Video: Otázky a odpovede k SODB 2021:

https://www.youtube.com/watch?v=JCEjhHZDh-o&list=PLXeMdWzNwnwSXHGSCqVc_IK71eEcSxpuH&index=2&t=11s

 

  • Link pre sčítanie

scitanie.sk